Muğla’nın Bodrum ilçesine içme suyu sağlayan Mumcular ve Geyikli barajları.

Bodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştu.

Bodrum’da nüfus arttı, ‘susuzluk’ endişesi oluştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine içme suyu sağlayan Mumcular ve Geyikli barajlarındaki su seviyeleri, geçen yılın aynı dönemine göre oldukça düştü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, kuraklık riski nedeniyle yaz döneminde su temininde sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Bodrumlular ise yağışın azaldığını ve yazın susuz kalmaktan korktuklarını belirtti.

Taşkınlar, içme suyu hattında meydana gelen patlamalar ve altyapı sorunları ile gündemden düşmeyen Muğla’nın Bodrum ilçesi, bu kez kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı. Koronavirüs salgını nedeniyle yurttaşların büyükşehirlerden kaçıp Bodrum’a yerleşmesi, su ve altyapı sıkıntılarını ortaya çıkardı.

Normalde kış nüfusu 170 bin olan ilçe nüfusu 600 bine çıkınca su kullanımı 3 kat arttı. Bodrum’un ana su şebekesini besleyen en önemli su kaynağı durumundaki Mumcular Barajı’ndaki su seviyesi, geçen yıl aralık ayı başında yüzde 47’den yüzde 26’ya, Geyik Barajı’ndaki su seviyesi ise yüzde 67’den yüzde 60’a kadar düştü.

Detaylar, Haber Linki