Kredi kartı borcu olanlara son dakika müjdesi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu

Kredi kartı borçları silindi mi, ertelendi mi?

Kredi kartı borcu olanlara son dakika müjdesi. Coronavirüsle mücadelede hükümetin açıkladığı istikrar kalkanı paketine destek vermek için kamu bankaları öncülüğünde başlatılan kampanyalar devreye girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bireysel kredi kartları için asgari ödeme oranı konusunda son dakika yeni kararlar aldı. Peki,

  • Corona virüsü salgını etkisini göstermeye devam ederken her geçen gün yeni kararları da beraberinde getiriyor. Son karar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan geldi. Kredi kartı borçları konusunda alınan kararlar sonrası “Kredi kartı borçları ertelendi mi, silindi mi?” sorusuna cevap aranmaya başlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, yeni tip coronavirüs (Covid-19) nedeniyle vatandaşın finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla yeni kararlar aldı.

Buna göre, Kurul kararı ile bireysel kredi kartları için asgari ödeme oranı yüzde 20’ye indirildi. Ayrıca, kredi kartı borcu ötelenen vatandaşlara 31 Aralık 2020’ye kadar asgari tutar da dahil ödemesiz dönem tanımlanabilmesine imkan sağlandı.

Eski uygulamada asgari tutarın son ödeme tarihini takip eden üç ay içinde ödenmemesi durumunda borçluya yapılan bildirimi takip eden bir aylık süre sonunda kredi kartları iptal edilerek borcun tamamı ödenene kadar yeni kredi kartı düzenlenemiyordu.

Detaylar, Haber Linki