İstilacı olarak kabul edilen su maymunları, yerleştikleri Iğdır.

'Esrarengiz fareler' bölgeyi istila etti.

‘Esrarengiz fareler’ bölgeyi istila etti.

Ana vatanları Güney Amerika olan, halk arasında ‘koypu’ ve ‘esrarengiz fare’ olarak bilinen ve istilacı olarak kabul edilen su maymunları, yerleştikleri Iğdır’ın sulak alanlarına adapte oldu. Kuzeydoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban açıklamasında, ‘İlginç bir şekilde, istilacı bir tür olmalarına rağmen Iğdır’daki sulak alanlarda çok rahat bir şekilde üreyip, beslenip, çoğalabiliyorlar. Doğaya da zarar vermediklerini görüyoruz. Rusya tarafında kürkleri için üretildiklerini biliyoruz ve bu üretme faaliyeti bittikten sonra da çiftliklerden kaçanlar ya da serbest bırakılanlar doğaya adapte olmuş’ dedi.

İstilacı hayvan türleri arasında yer alan ve halk arasında “esrarengiz fare” olarak bilinen su maymunları, yerleştikleri Iğdır’da doğaya zarar vermeden yaşıyor.

Ana vatanı Güney Amerika olan su maymunları, kürk üretimi için getirildikleri bölgede çiftliklerden kaçarak ulaştıkları Karasu ve Bulakbaşı sazlıklarında yaşamını sürdürüyor.

Halk arasında “koypu” ve “esrarengiz fare” olarak da adlandırılan su maymunları, yaşadıkları Iğdır’daki sulak alanlarda bölge şartlarına ayak uydurdu.

Normalde istilacı tür olarak kabul edilen ve hızlı üremesiyle bilinen su maymunları, Iğdır’ın iklim şartlarında, diğer bölgelerin aksine daha yavaş üreyerek varlığını koruyor.

Detaylar, Haber Linki