İstanbul Avcılar’da bir polis kimliğini gizleyerek yasağın başladığı saatlerde kuruyemişçiden alkol aldı.

Polis kimliğini gizleyerek alkol aldı, esnafa ceza kesti!

Polis kimliğini gizleyerek alkol aldı, esnafa ceza kesti! AYM’den karar.

İstanbul Avcılar’da bir polis kimliğini gizleyerek yasağın başladığı saatlerde kuruyemişçiden alkol aldı. Kendisine alkol satan esnafa ceza kesti. Cezaya itiraz eden esnafı Anayasa Mahkemesi haklı buldu.

Avcılar’da bir polis görevlisi, Saat 22.00’den sonra bir kuruyemişçiye kimliğini gizleyerek girdi ve içki satın almak istedi. Kendisine içki verilmesi üzerine tutanak tuttu ve para cezası kesildi. Cezaya itiraz eden kuruyemişçinin sahibi Muhsin Hükümdar, konuyu yargıya taşıdı ancak sonuç alamadı. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anka’nın haberine göre, olayı inceleyen yüksek mahkeme, Polisin müşteri görünümünde alkollü içki satın almasının, delil olarak kabul edilemeyeceğine oy çokluğuyla hükmetti. Dört üye ise karşı oy kullandı. Yüksek mahkeme, kamu görevlilerinin suç işlenmesine ortam hazırlamakla değil suçun önlenmesi ile görevli olduğu vurguladı.

İstanbul’da bir polis memuru, 18 Kasım 2014’te gece saat 00.20’de Avcılar Kocamustafapaşa’da bulunan, alkollü içki de satan bir kuruyemişçiye müşteri görünümünde girdi. Alkollü içecek satın almak istediğini söyleyerek 20 TL’yi o sırada kuruyemişçide bulunan M.B.’ye verdi. Saat 22.00’dan sabah saat 06.00’a kadar alkollü içki satışının yasak olmasına rağmen, M.B. parayı alarak alkollü içecek ve para üstünü müşteri görünümündeki polis memuruna vermek istedi. Bunun üzerine polis memuru, kimliğini göstererek kuruyemişçi hakkında tutanak tuttu. Tütün ve Alkol Denetleme Kurumu, polis tarafından tutulan tutanağa dayanarak kuruyemişçinin sahibi Muhsin Hükümdar’a 30 bin 454 lira idari para cezası verdi. Cezaya itiraz eden Hükümdar, konuyu yargıya taşıdı. İtirazı Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilen Hükümdar, ‘hak ihlali’ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Detaylar, Haber Linki