Halk Sağlığı Uzmanı Nurten Elkin, grip virüsünün 8 saate kadar canlı kaldığını söyledi.

Grip ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçlara dikkat!

134

Grip ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçlara dikkat!

Halk Sağlığı Uzmanı Nurten Elkin, grip virüsünün 8 saate kadar canlı kaldığını söyledi. Dr. Elkin, “Bulaşma hastaların öksürme, hapşırma ve konuşmaları esnasında yaydıkları damlacıkları sağlıklı kişilerin solunum yolu ile almalarıyla gerçekleşir. Doktora başvurmak gerekir’’ diyerek bu hastalıklarda sürekli kullanılan o ilaçların zararlarından bahsetti.

Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrılarının gribin en sık görülen belirtileri olduğunu dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Nurten Elkin, “Şikâyetler genellikle 7 gün sürer, iyileşme süresi 1-2 haftaya kadar uzayabilir.

Bulaşma hasta bireylerin öksürme, hapşırma ve konuşmaları esnasında yaydıkları damlacıkları sağlıklı kişilerin solunum yolu ile almalarıyla gerçekleşir.

Öpüşme, tokalaşma, bir metreden fazla yakın temas yine önemli bulaşma yollarından. Virüs; kapı kolu, masa, bardak gibi yüzeylerde 2-8 saat canlı kalabiliyor” diye konuştu.

Dr. Elkin, gripte kullanılan o ilaca karşı da önemli uyarılarda bulundu:

Dr. Elkin, “Bulaşma hastaların öksürme, hapşırma ve konuşmaları esnasında yaydıkları damlacıkları sağlıklı kişilerin solunum yolu ile almalarıyla gerçekleşir. Doktora başvurmak gerekir. Ayrıca, antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yeri yoktur” dedi.

Detaylar, Haber Linki