Dünyanın artık İslamofobik faşist terörizme dur demesi gerektiğini kaydetti.

Yeni Zelanda'daki saldırı sonrası Türkiye'den peş peşe açıklamalar.

Yeni Zelanda’daki saldırı sonrası Türkiye’den peş peşe açıklamalar.

Yeni Zelanda’daki katliam ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dünyanın artık İslamofobik faşist terörizme dur demesi gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bu hain saldırıda sadece faillerin değil, Batı’da çığ gibi büyüyen İslam karşıtlığını ve nefreti körükleyen siyasilerin ve medyanın da aynı derecede sorumluluğu vardır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, saldırıları en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Yeni Zelanda Christchurch’te Nur Camisi’ne yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi” ifadelerini kullanan Kalın, saldırıyı şiddetle kınadı ve ölenlere Allah’tan rahmet diledi.

Kalın, mesajında şunları vurguladı:

“Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir.”

Detaylar, Haber Linki