Doğu Tennesse’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı.

Paralel evren deneyi için tarih verildi!

86

Paralel evren deneyi için tarih verildi!

Doğu Tennesse’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bilim insanları paralel evrene geçit açmaya çalışıyor.
Yeni sezonu izleyici ile buluşan popüler dizi Stranger Things’in senaryosunu andıran bir çalışma için bilim insanları çalışmaya başladı.

İngiliz gazetesi Independent’ta yer alan habere göre, ekibin bu yaz içerisinde deneyecekleri ve paralel bir evrene ilk bakışı atmamızı sağlayabilecek ekipmanların yapımını tamamladı.

Bilim insanlarının iddiasına göre, bu “ayna evren” parçacıklar, gezegenler ve belki de yaşamla pek çok açıdan bizimkinin kopyası olabilir.

Araştırmacılara ilham veren çalışma, 1990’lı yıllarda yapılan ve nötron parçacıklarının, atom çekirdeğinden proton parçacıklarının çıkartılmasından sonra çökme sürelerinin incelendiği bir başka deneydi.

İçinde yaşadığımız evrenden tamamen farklı paralel bir evren veya evrenlerin olup olmadığı uzun bir süredir sadece bilimin değil, edebiyat ve sinema dünyasının da en sık tartıştığı konuların başında geliyor.

Paralel evren teorisi, yani içinde yaşadığımız evrenin dışında çoklu evrenlerin de var olduğu hipotezi bir kez daha gündemde.

Zira yerçekimi dalgalarının bazı bölgelerde ekstra bir boyuta geçtiği iddiasında bulunan Max Planck Institute for Gravitational Physics’te görev alan bilim insanları bunun paralel evren teorisini kanıtlayabileceği görüşünde.

Detaylar, Haber Linki