CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır.

CHP'den bireysel silahlanmaya ilişkin kanun teklifi.

CHP’den bireysel silahlanmaya ilişkin kanun teklifi.

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, ruhsatsız silah taşıyanlar ve bulunduranlar hakkında hapis ve para cezalarının artırılması için kanun keklifi verdi. AKP döneminde bireysel silahlanmada artış yaşandığını belirten Başarır, ”Türkiye’de en az yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere 25 milyon bireysel silah olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de ortalama 4500 kişi bireysel silahlarla ölmektedir” dedi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın dün bir öğrencisi tarafından silahla öldürülmesinin ardından bireysel silahlanma konusunu yeniden gündeme getirdi.

Benzer Haber
1 2

Bianet’te yer alan habere göre, CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun keklifi verdi.

CHP’li Başarır verdiği kanun teklifinde ruhsatsız silah taşıyanlar ve bulunduranlar hakkında hapis ve para cezalarının artırılmasını öngördü.

Dün öğrencisi tarafından bıçaklanarak ve silahla vurularak öldürülen Çankaya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ı hatırlatarak bireysel silahlanmanın Türkiye’de hızla artış gösterdiğini ve Türkiye’de ateşli silahlarla işlenen şiddet suçlarının önemli çoğunluğunun ruhsatlı olmayan silahlardan kaynaklandığını ifade etti.

Detaylar, HAber Linki