Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Türkiye’de 28 Mayıs’tan sonra iç turizm, haziran ortalarından sonra dış turizm başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar,” dedi.

Ersoy, NTV’ye yaptığı açıklamada , “Haziran ortalarından sonra da dış turizmin belli ülkelerde başlayacağını düşündüğünü” ifade etti.

Birçok ülkede düzelmeler yaşandığını belirten Ersoy, şöyle konuştu: “Bir terslik olmazsa 28 Mayıs gibi iç turizm hareketiyle inşallah turizm başlar. Haziran ortalarından sonra da dış turizmin belli ülkelerde başlayacağını düşünüyoruz. (Covid-19 süreci) Otelleri kapatmadık, hava ve kara trafikleri durdurulduğu için tesisler kendileri kapatmak zorunda kaldı. Genelgeler ve kriterler konusunda gerekli adımları attık. Güvenli algının tamamen sağlanması gerekiyor. Bunun için de detaylı bir sertifikasyon programı başlattık. Dünyada ilk oldu, AB de benzer bir çalışma yapma kararı aldı.”

Bakan Ersoy açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: “İç hat uçuşları, benim öngörüm, toplum disiplininde gevşeme olmazsa, veriler de aşağıya doğru gitmeye devam ederse mayıs sonu açılır diye inanıyorum. Yurt dışı uçuşları haziran içinde birçok noktada başlar diye aynı şekilde düşünüyorum. Asya trafiği sanki açılabilir gibi gözüküyor. Çin, Güney Kore gibi birçok ülkede düzelmeler hızlı şekilde var.”

Detaylar, Haber linki