Bir işçi, emek açığıyla karşı karşıya kalıyorsa bunun nedeni işverenlerimizin ve işletmelerimizin açgözlülüğüdür.

Dünyaya ihracat yapıyoruz, çalışana asgari ücret veriyoruz...

‘Dünyaya ihracat yapıyoruz, çalışana asgari ücret veriyoruz’.

HAK İŞ Başkanı Arsan: Türkiye giderek bir işçi, emek açığıyla karşı karşıya kalıyorsa bunun nedeni işverenlerimizin ve işletmelerimizin açgözlülüğüdür. Dünyaya ihracat yapıyor, çalışanına asgari ücret veriyor. Bu zihniyetten vazgeçin”.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “O kadar çok düzenleme yapılıyor ki esnaf, iş adamı, sanayiciler için… Toplumun tüm kesimlerine yönelik bir kısım teşvikler veriliyor. Zincir marketler tüm bunlara rağmen fiyatlarını düşürmüyorlar.” dedi.

Arslan, kentteki bir otelde düzenlenen Hizmet-İş Sendikası Bursa Şubesi 10. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ildeki sendikacılık mücadelesiyle ilgili anılarını anlattı.

Yüksek döviz kuru ve enflasyonun toplumun tüm kesimlerine ağır fatura yüklediğini belirten Arslan, çalışanlar için ise bu faturanın biraz daha ağırlaştığına dikkati çekti.

Arslan, Ocak 2022 itibarıyla kamu çalışanlarına ilave artışlar sağlanmasına rağmen fiyat hareketlerinin ateşinin düşürülemediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“O kadar çok düzenleme yapılıyor ki esnaf, iş adamı, sanayiciler için… Toplumun tüm kesimlerine yönelik bir kısım teşvikler veriliyor. Zincir marketler tüm bunlara rağmen fiyatlarını düşürmüyorlar. Bu, küresel kapitalizmin, pazar ekonomisinin tipik bir göstergesidir. ‘Azgın azınlık’ diye bir tabir vardır.
Doymuyorlar, hep daha fazlası… Kuralların arkasına dolanıp, fiyatları vergiler düşse de artırmaya devam eden bir azgın azınlık var. Bunu şiddetle kınıyoruz.”

Detaylar, Haber Linki

Dünya

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks