Beden sağlığımızı korumak ve yaşlanmamızı geciktirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Beyni sağlıklı ve genç tutmanın 10 yolu

Beyni sağlıklı ve genç tutmanın 10 yolu.

Beden sağlığımızı korumak ve yaşlanmamızı geciktirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Peki beynimizi de genç tutmak mümkün mü? Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular bu soruya evet cevabını veriyor ve yapmamız gerekn 10 şeyi sıralıyor…

Yüksek kolesterol seviyelerinin kalp sağlığı için önemli bir risk oluşturduğu uzun yıllardır biliniyor. Son yıllarda yapılan deneysel ve klinik çalışmalar, yüksek kolesterol seviyelerinin Alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösterdi. Buradan yola çıkarak yapılan bazı çalışmalarda kolesterol seviyesini düşüren ilaçların Alzheimer riskini azaltabileceğine dair bazı bulgular elde edildi. Folik asid, B6 ve B12 vitaminlerinden zengin bir diyet ile beslenmek kandaki homosistein düzeylerini düşürerek hastalık riskimizi azaltabilir. Kalp sağlığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon beyin damar hastalığı riskini artırır. Kan basıncı değerlerinin normal seviyelere çekilmesi riskin düşürülmesinde çok önemli.

Diyabet hastalığı ve insulin direnci ülkemizde çok sık görülüyor. Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen diyabet aynı zamanda beyin sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bine yakın bireyin zihinsel performansını uzun yıllar boyunca ayrıntılı olarak takip eden bir araştırmanın sonuçları hayli ilginç: Diyabet özellikle bellek, bilgi işleme hızı ve görsel- mekansal işlevler gibi zihinsel işlevleri olumsuz etkiliyor. Kan şekerini diyet, egzersiz gerekirse ilaçlarla normal sınırlarda tutun.

Detaylar, Haber Linki