Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden raporu kabul etti.

Türkiye ile müzakereler askıya alınsın

AP ‘ Türkiye ile müzakereler askıya alınsın’ diyen raporu kabul etti.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden raporu kabul etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu’nun kararına tepki göstererek, “Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir” dedi.

Kritik oylama öncesi Piri’den Ankara’ya sert mesajlar

Raporda ağır insan hakları ihlallerinden gerekçesiyle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması talep ediliyor. Ayrıca, ilişkilerin “etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması” isteniyor.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Karara ilişkin açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir. AP demokratik gelişmeye açık ve destekleyici kararlar almaktan uzaklaştı. Aşırı sağın dar penceresinden bakıyor dünyaya. FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Meclisimiz bombalandı. AP parlamentomuzla dayanışma için ziyarete bile gelmedi. AP başkanı aylar sonra geldi. Ama darbeci liderlerle çalışmakta hiçbir mahsur görmüyorlar. AB’nin genişlemeden sorumlu komiserinin ırkçılığı, Türkiye raporunu hazırlayan şahsın demokrasiden çok terörü destekleyenlerle yakınlığı herkes tarafından bilinmektedir” dedi.

Detaylar, HAber Linki