Araştırmacılar elektriği ileten ancak ısıyı iletmeyen bir metal bulmayı başardılar.

Araştırmacılar, Elektriği İletip Isıyı İletmeyen Bir Metal Buldu.

Araştırmacılar, Elektriği İletip Isıyı İletmeyen Bir Metal Buldu.

Metallerin ısı ve elektriği iletme konusunda oldukça başarılı olduklarını biliyoruz, tabii bazı durumlarda ısıyı iletmesi çok kullanışlı olmasa da. Ancak araştırmacılar elektriği ileten ancak ısıyı iletmeyen bir metal bulmayı başardılar.

Araştırmacılar, ısı barındırmadan elektrik barındırabilen bir metal belirlediler. Bu, iletkenlerin nasıl çalıştığını anlamamız konusunda da bize tamamen karşı koyan inanılmaz kullanışlı bir metal.

2017 yılında bulunan bu metal, Wiedemann-Franz Kanunu ile de çelişiyor. Wiedemann-Franz Kanunu, elektrik için iyi olan iletkenin, orantılı olarak ısı için de iyi olacağını belirtiyor. Bu yüzden motor gibi şeyler düzenli olarak kullanıldıkça ısınıyor.

ABD’de bulunan bir ekip ise metal vanadyum dioksit (VO2) için bunun geçerli olmadığını gösterdi. Araştırmanın yürütücülerinden Junqiao Wu, Ocak 2017’de yaptığı açıklamada “Tamamen beklenmedik bir bulgu” ifadelerini kullanmıştı. Wu, yapılan bu keşfi konvansiyonel iletkenler için oldukça güçlü olan bir kanunun kırılması şeklinde açıklamıştı.

Tabii bu beklenmedik keşif, iletkenler hakkında bilinenleri değiştirmesinin yanı sıra oldukça da kullanışlı. Araştırmacılar, hâlihazırda elektriği, ısıya göre daha iyi geçiren materyaller biliyordu ancak bu özellikler sıfırın altında yüzlerce derecede görülebiliyordu. Bu özellikleri de materyalleri kullanışlı olmaktan bir hayli uzaklaştırıyordu.

Detaylar, Haber Linki