ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları, 3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası

En büyük dijital kamerası ile dünyanın fotoğrafı çekildi.

3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası ile dünyanın fotoğrafı çekildi.

ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları, 3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası ile 3200 MP’lik dünyanın en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekmeyi başardılar. İşte detaylar…
3.2 milyar piksele sahip dünyanın en büyük dijital kamerası ile dünyanın fotoğrafı çekildi.

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi (SLAC) ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları tarafından yayınlanan bilgiye göre, dünyanın en büyük dijital kamera sensörü ile dünyanın en yüksek çözürlüğüne sahip fotoğrafı çekildi. 3200 megapiksel çözünürlüğe sahip olan fotoğraf o kadar büyük bir yer kaplıyor ki eğer tam boyutlu görmek istenirse 378 adet 4K çözünürlüklü TV’yi bir araya getirmek gerekiyor. Yüksek teknolojiye sahip 3.2 milyar piksel kamera ise 24 km ötedeki bir masa tenisi topunu bile görüntüleyebiliyor.

“3.2 milyar piksel değere sahip dünyanın en büyük dijital kamerası”

Bilim insanlarının karanlık enerji ve karanlık madde araştırmalarında kullanacağı bu devasa çözünürlüklü kamera, insan gözünün görebildiğinden 100 milyon kat daha loş nesneleri tespit edebilecek.

“İşte en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı”

Bilim insanları ve mühendisler bu devasa teknolojiye sahip dünyanın en iyi dijital kamerasını meydana getirebilmek için 16 megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensörü bir araya getirdi. Söz konusu sensörler, kameranın odağını oluşturan ve sal adı verilen birimler halinde birleştirilmiş durumda.

Detaylar, Haber Linki