Yeni tip koronavirüs nedeniyle ülke genelinde ‘ulusal acil durum’ ilan etti.

ABD'de koronavirüs nedeniyle acil durum ilan edildi.

ABD’de koronavirüs nedeniyle acil durum ilan edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs nedeniyle ülke genelinde ‘ulusal acil durum’ ilan etti.
ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de etkisini artıran koronavirüs salgınına ilişkin Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin aldığı erken önlemler nedeniyle virüsün daha da yayılmasının önüne geçtiklerini savunan Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığına da işaret etti.

50 MİLYAR DOLARLIK ACİL DURUM FONU

ABD Başkanı Trump, “Resmi olarak ulusal acil durum ilan ediyorum. Bunlar çok önemli 2 büyük kelime.” ifadesini kullanarak, 50 milyar dolara kadar acil durum fonunun erişime açılacağını kaydetti.

Trump tarafından ilan edilen acil durum, Federal Acil Durum Ajansı – FEMA’ya ek kaynak sağlarken bu kaynakların hızlı bir şekilde ihtiyaç noktalarına ulaştırılmasının da yolunu açıyor.

Trump, FEMA tarafından acil durum merkezi oluşturulduğunu ve her eyalette de merkezler oluşturulacağını belirterek aralarında özel şirketlerinde bulunduğu gruplar tarafından kişilerin en yakın test merkezlerine yönlendirileceklerini ifade etti. Trump hastalık şüphesi olan kişilerin araçlarından inmeden test yapabilecekleri merkezlerin kurulması için çaba sarf ettiklerini de söyledi.

Detaylar, Haber Linki