Yaz sıcaklıklarıyla rekor kıran Kuzey Kutup Bölgesi’nde dev bir çukur belirdi.

Gören inanamadı... Birden ortaya çıktı, tam 50 metre!

Gören inanamadı… Birden ortaya çıktı, tam 50 metre!

Yaz sıcaklıklarıyla rekor kıran Kuzey Kutup Bölgesi’nde dev bir çukur belirdi. Metan salımının neden olduğu düşünülen dev çukur, Rusya’nın Yamal Yarımadası’nda saptananlar arasında kendi türünün en büyüğü oldu.

Rusya’nın Arktik bölgesinde gerçekleşen büyük bir patlamanın ardından devasa bir krater ortaya çıktı.

Bilim insanları, bu 50 metrelik çukura, yaz boyunca rekor kıran sıcaklıklarla birlikte eriyen donmuş toprağın altında biriken metan gazının patlamasının neden olduğunu düşünüyor.

Aktarılanlara göre, çukur ilk olarak, Temmuz’da konuyla ilgisiz bir işten dönerken Yamal Yarımadası üzerinde uçan televizyon ekibi tarafından tesadüfen fark edildi.

Vesti Yamal Televizyonu’nun keşfinin ardından sahayı araştıran bilim insanlarına göre, buz ve toprak kütleleri patlamanın gücüyle merkez üssünden yüzlerce metre uzağa saçıldı.

Bu, 2014’ten bu yana Yamal’da saptanan ve kayıt altına alınan kendi türündeki 17. krater oldu ve söz konusu kraterler arasında en büyüğü olduğu düşünülüyor.

Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün önde gelen araştırmacılarından Dr. Evgeny Chuvilin, Vesti Yamal Televizyonu’na konuştu ve bu son çukurun “büyüklüğü ve ihtişamıyla çarpıcı” olduğunu söyledi.

Uzman bu kraterlerin “doğanın muazzam güçleri” tarafından ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Detaylar, Haber Linki