Türk Toraks Derneği Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Aylin Babalık

Göçmenler için tüberküloz uyarısı.

112

Göçmenler için tüberküloz uyarısı.

Halk arasında verem olarak adlandırılan tüberkülozun görülme sıklığının Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu düştüğünü vurgulayan uzmanlar, göçmen nüfusundaki ‘dirençli tüberküloz’ vakalarındaki artışa karşı uyarıda bulundular.

Türk Toraks Derneği Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Aylin Babalık, geçtiğimiz dönem 12 bin 46 tüberküloz vakasının yüzde 9’unun göçmenlerde oluştuğuna dikkat çekerken; “Vaka görülme sıklığında Suriyeliler ve Afganlar başı çekiyor. Onları Azerbaycan, Pakistan ve Türkmenistan uyruklular takip ediyor. Suriye, Afganistan ve Pakistan uyruklu vakalarda dirençli tüberküloz çok nadir görülüyor. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden ve Türki ülkelerden gelen hastalarda tüberküloz oranları yüksek ve yaygın ilaç dirençli tüberküloz vakalarını artık görmekteyiz. Bu vakalar temel ilaçlarımıza dirençli olan vakalar. Sağlık Bakanlığı’nın yanında birlikte kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Ölüm nedeni

Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu ise şu uyarılarda bulundu: “Tüberküloz, Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre dünyada ilk 10 ölüm nedeni arasında yer almaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her gün 4 bin kişinin tüberkülozdan öldüğü tahmin ediliyor. Suriye, Afganistan, Pakistan uyruklularda tüberküloz vakaları yüksek görülür halde. Ancak dirençli vakalar ağırlıklı olarak Orta Asya ülkelerinden gelen kişilerde rastlanıyor. Sağlık Bakanlığı başarılı sağlık politikaları yürütüyor. Hasta bireylerin ülkeye girişlerinde tarama yapılırken, tüberküloz olduğu saptanırsa tedavi edildikten sonra ülkesine geri gönderiliyor. Ancak kaçak gelenler çok fazla.”.

Detaylar, Haber Linki