Trump’ın azli Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Peki Trump'a şimdi ne olacak?

Trump’ın azli Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi! Peki Trump’a şimdi ne olacak?

  • ABD Temsilciler Meclisi, oylama sonucunda ABD Başkanı Donald Trump’ın azline karar verdi. ABD Kongresi’nin iki bileşeninden biri olan Temsilciler Meclisi’nin azil kararı almasından sonra konu ABD Senatosu’na taşınacak. Trump’ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Senatosu’nda azledilmesi için 20 Cumhuriyetçi senatörün saf değiştirmesi gerekirken, bu senaryo gerçekçi gözükmüyor.
  • ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Trump’a yönelik ‘görevini kötüye kullanmak’ ve ‘Kongrenin işleyişini engellemek’ suçlamalarından oluşan iki azil maddesini 197 – 230 ve 198 – 229 oy ile kabul edildi.

AZLEDİLEN 3. BAŞKAN

  • Trump, Temsilciler Meclisi tarafından azledilen üçüncü başkan olarak tarihe geçti. Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, geçen hafta Trump’a yönelik “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı. Adalet Komitesi’nin Temsilciler Meclisi’ne konuyu göndermesinin ardından gerçekleşen oylamada salt çoğunluk gerekiyordu. Azil süreci şimdi ABD Senatosu’na taşınacak; Senato’da salt çoğunluk değil, üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Detaylar, HAber Linki