Yedi şehir hastanesinin hukuk bürosu ve tüm yasal haklarının Londra’da olduğu ortaya çıktı.

'Yerli ve milli' dediler, İngiliz çıktı!

‘Yerli ve milli’ dediler, İngiliz çıktı!

Yedi şehir hastanesinin hukuk bürosu ve tüm yasal haklarının Londra’da olduğu ortaya çıktı.

Skandal olay, Sayıştay raporunda gün yüzüne çıktı. 09 Kasım 2019 Cumartesi 15:13 Skandal Sayıştay raporunda, Şehir hastanelerinin yabancı finansörler tarafından finanse edildiği ve Türk hukukuna bazı sebeplerden güvenmeyip, kendi aralarında oluşacak sorunların Birleşik Krallık mahkemelerince yargılanacağı ifade edildi..

Yani şehir hastanelerindeki yaşanacak herhangi bir sorun Türk Yargı sistemine değil, İngiltere’ye emanet olacak. ANA VATANI BİRLEŞİK KRALLIK Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2016 yılı Ekim ayı başında geldiği Yozgat’ta, 2017’den itibaren sağlıkta dönüşüm programının ikinci fazını yürürlüğe koyacaklarını ve 3 yıl içinde de gerçekleştireceklerini belirtmişti. Akdağ’ın sözünü ettiği ikinci faz çalışması kamu özel ortaklığı (KÖO) modeliyle yapılmakta olup, 2017 yılından itibaren açılmaya başlanan “entegre sağlık kampüsleri”nden oluşuyor. Genellikle şehir dışında yapılan bu hastanelere de ironik biçimde “şehir hastanesi” adı verilmişti.

KÖO hastanelerinin anavatanı Birleşik Krallık olarak biliniyor. Ülkemizde son dönemde sağlık alanının gündemine oturan şehir hastaneleri de, Birleşik Krallık’tan ithal edilen KÖO modeline göre yapılıyor. Ülkemizde bu alana ilişkin çalışmalar Sağlık Bakanlığı ile İngiliz Hazinesi Kamu Özel Ortaklığı Tanıtım Biriminin yaptığı toplantılar sonrasında başlıyor.

Detaylar, HAber Linki