Rusya veya Çin’le nükleer savaşın ‘gerçek bir olasılık’ olduğunu…

Nükleer savaş kapıda mı?

Nükleer savaş kapıda mı? STRATCOM Başkanı Richard uyardı: Harekete geçmeliyiz.

STRATCOM Başkanı, Rusya veya Çin’le nükleer savaşın ‘gerçek bir olasılık’ olduğunu iddia ederek, ‘terörle mücadeleye dalan’ ABD’nin, harekete geçmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Stratejik Komutanlığı (STRATCOM) Başkanı Charles Richard, Rusya veya Çin ile nükleer savaşın “gerçek bir olasılık” olduğu konusunda uyarıda bulundu. Richard ayrıca, Pentagon’un “Soğuk Savaş’ta sıkışıp kalmadığını” söyleyerek gözdağı verdi.

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nün aylık dergisinde bir makale kaleme alan Richard, ‘Rejimi veya devleti tehdit edecek bir durumda, Rusya veya Çin ile bölgesel bir kriz, nükleer silahlarla çatışma gibi yüksek bir olasılık var.’ dedi.

ABD’nin nükleer cephaneliğini denetleyen STRATCOM Başkanı Richard, Rusya ve Çin’in yeteneklerini geliştirmesi ve ‘küresel olarak kendilerini göstermeye’ devam etmesiyle, STRATCOM’un neyle karşı karşıya olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Richard, ‘Karşılaşma olasılığımız yerine, tercih ettiğimiz çatışmaya bir kez daha hazırlanma yolundayız.’ ifadelerini kullandı.

Richard, ABD ordusunun “nükleer boyutu” görmezden gelerek yirmi yıldır terörle mücadeleye odaklandığını iddia ediyor. Richard, Savunma Bakanlığı’nın Soğuk Savaş’ta sıkışıp kalmakla suçlandığını duyduğumda sinirleniyorum. Soğuk Savaş’ı çok geride bıraktık.” dedi.

Detaylar, HAber Linki