NASA, Mars’taki oksijende beklenmedik ve açıklanamayan değişimler keşfetti.

NASA açıklayamadı! Şaşırtan keşif

NASA açıklayamadı! Şaşırtan keşif.

Yeni keşif, uzay ajansının Curiosity yer aracını Mars’ın Gale kraterindeki atmosfer gazlarının mevsimsel değişimini ölçmek için ilk defa kullanmasıyla gerçekleşti. NASA, Mars’taki oksijende beklenmedik ve açıklanamayan değişimler keşfetti.

Araştırmacılar Mars’taki oksijen miktarının rastgele değişim nedenini açıklayamıyor.

Ancak gezegenden ulaşan veriler araştırmacıları şaşkına çevirdi. Bilim insanları gezegendeki bu olağandışı oksijen düzeyi dalgalanmalarının bilinen hiçbir açıklaması olmadığını ifade ediyor.

Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nden iklim ve uzay bilimleri profesörü Sushil Atreya, “İlk gördüğümüzde, bu tam anlamıyla şaşkınlık vericiydi” dedi.

Araştırmacılar bir yandan kızıl gezegendeki metan gazının gizemiyle uğraşmaya devam ederken, şimdi de oksijen baş gösterdi. Gazın miktarı rastgele yükselip alçalıyor gibi görünüyor ve bilim insanları bunun nedenini bilmiyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre Üç Mars yılı ya da neredeyse altı Dünya yılı boyunca Mars’taki havayı analiz eden aracın kullanıldığı çalışma boyunca, araştırmacılar azot ve argon gibi gazların yıl içinde öngörülebilir şekilde değişimler yaşadığını saptadı. Araştırmacılar diğer gazların oranı, Mars atmosferinin yüzde 95’ini oluşturan karbondioksitin artış ve azalışlarına uygun biçimde değiştiği için oksijen gazında da benzer değişimler gözleneceğini düşünüyordu. Ancak gerçekte bahar ve yaz boyunca gerçekleşen artış sırasında atmosferdeki oksijenin değişen oranlarını fark edince hayrete düştüler çünkü bu, gazın üretiliyor ve ardından havadan uzaklaştırılıyor olduğunu gösteriyordu.

Detaylar, Haber Linki