Kıdem tazminatı tartışmaları sürerken hazırlanan son torbadan esnek çalışma modeli çıktı…

Kıdem gidiyor, esnek çalışma geliyor: Çifte darbe

Kıdem gidiyor, esnek çalışma geliyor: Çifte darbe

Kıdem tazminatı tartışmaları sürerken hazırlanan son torbadan esnek çalışma modeli çıktı…

Hükümetin çalışanlarla ilgili olarak Meclis’e getirmeyi planladığı ‘İstihdam Kalkanı Paketi’nin içinde ‘Esnek Çalışma Modeli’nin de yer aldığı ortaya çıktı. Kıdem tazminatının işçinin bir numaralı gündem maddesi yapıldığı bir süreçte arka planda Esnek Çalışma Modeli’nin getirilecek olması, akıllara ‘cambaza bak’ deyimini getirdi.

Hükümetin çalışanlarla ilgili olarak Meclis’e getirmeyi planladığı ‘İstihdam Kalkanı Paketi’ tamamen kıdem tazminatı fonu tartışmalarının gölgesinde kalırken, pakette işçiler aleyhine büyük bir düzenlemenin daha yer aldığı ortaya çıktı. İşçiler ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ kapsamında kıdem tazminatını konuşurken, arka planda Esnek Çalışma Modeli Meclis’ten geçirilecek. Esnek Çalışma Modeli, Meclis’ten geçerse ucuz ve güvencesiz iş gücü kurumsallaştırılacak. Esnek Çalışma Modeli’nde, 25 ve 50 yaş üstü çalışanlarda kıdem tazminatı tamamen ortadan kalkacak. İşveren, işçiyi süreli sözleşme yaparak istihdam edecek. Bu iş modelinde işverene birçok ayrıcalık getirilirken, çalışanlar da başta kıdem tazminatı olmak üzere önemli haklardan mahrum kalacak.

KIDEM HAKKI YOK OLACAK

Belirli süreli hizmet akdi İş Kanunu’nun 11’inci maddesinde sözleşmeyi istisnai bir durum olarak tanımlıyor. Ancak getirilen yeni teklif ile 11’inci maddedeki tüm kuralların ortadan kalkmasına ve (25 yaş altı, 50 yaş üstü ) yaş grubundaki işçiler için bu durumu yaygın hale getirecek. Sözleşmenin istisna olmaktan çıkmasıyla birlikte işveren, kıdem, ihbar tazminatı ve işçinin işe iade davalarından sıyrılarak, işçiye yönelik yerine getirmesi gereken sorumluluklardan kurtulacak. Böylece bu yaş grubu için kıdem tazminatı hakkı yok olmuş olacak.

Detaylar, Haber linki