İngiltere Merkez Bankası’nda el konulmuş bulunan 1.8 milyar dolardan fazla değere sahip Venezuela altını.

İngiliz Merkez Bankası

İngiliz Merkez Bankası’nın el koyduğu Venezüella altınlarıyla ilgili davada yeni karar.

Birleşik Krallık temyiz mahkemesi, geçtiğimiz yıl el konulan Venezuela’ya ait 1.8 milyar dolarlık altınla ilgili kararın hükmünü bozdu.

Geçtiğimiz yıl İngiltere Merkez Bankası’nda el konulmuş bulunan 1.8 milyar dolardan fazla değere sahip Venezuela altınının kontrolü için verilen hukuk mücadelesinde Londra’daki temyiz mahkemesi davanın şu anki başkan Nicolas Maduro lehine sonuçlanacağı yönde bir karar aldı.

The Guardian’da yer alan analiz habere göre, Birleşik Krallık’ın Nicolas Maduro’yu Venezuela’nın devlet başkanı olarak tanıyıp tanımadığı söz konusuyken alıkonulan altınlarla ilgili bir önceki karar, Londra’daki temyiz mahkemesi tarafından bozulmasının ardından dava Venezüella hükümeti lehine dönmüş oldu.

Temyiz mahkemesi, Banco Central de Venezuela (Venezüella Merkez Bankası-BCV) tarafından temyiz başvurusunu kabul etti ve İngiltere’nin Venezüella’daki muhalefet lideri Juan Guaido’yu “Venezuela’nın anayasal geçici başkanı” olarak tanımasının altına el koyulacağı anlamına geldiğine hükmeden Temmuz ayındaki yüksek mahkeme kararını iptal etti.

Böylece Maduro’yu destekleyen son kararla bankadaki altınlar serbest kalabilecek.

Detaylar, Haber Linki