İdam cezasının geri getirilmesi…

DEVLET İNSAN ÖLDÜRMEZ, SUÇ OLUŞUMUNU ENGELLER

CHP’den Bahçeli’nin çağrısı için çarpıcı uyarı: Eğer idam yürürlükte olsaydı…

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, Bahçeli’nin “geri getirilsin” dediği idam cezasının telafisi imkansız hatalara yol açabileceğini vurguladı.

‘Cadı avı’ sürecindeki Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarını hatırlatan Tanal, “O dönem idam yürürlükte olsaydı, vatansever subayları asarlardı” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “idam cezasının geri getirilmesi” yönündeki çıkışı tartışılmaya devam ediyor.
Sosyal medya hesaplarından Bahçeli’nin idam çıkışını ve AKP kanadından Bahçeli’nin çağrısına gelen destek açıklamalarını değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, idam cezasının caydırıcılıktan ziyade bir intikam aracı olduğuna dikkat çekti.

“DEVLET İNSAN ÖLDÜRMEZ, SUÇ OLUŞUMUNU ENGELLER”

İdam cezasının telafisi, geriye dönüşü imkansız yargısal hatalara neden olabilecek bir ceza yöntemi olduğunun altını çizen Tanal, “Çağdaş bir hukuk sisteminde devlet, insan öldürmez, suçlunun ıslah edilebilmesi ve suçun oluşumunun engellenebilmesi için gerekli önlemi alır. Maddi gerçeğin sonradan ortaya çıkması halinde telafisi imkansız sonuçlara sebebiyet verecektir” değerlendirmesini yaptı.

KALDIRILMASAYDI KUMPAS MAĞDURU SUBAYLARI İDAM EDERLERDİ

CHP’li Tanal, yıllar sonra çöken kumpas davalarını hatırlatarak, “Unutmayalım, bugün Ergenekon olsun, Balyoz olsun, Amirallere Suikast davası olsun, bütün bu davaların sanıkları, şayet yıllar sonra aklanmamış olsalardı ve o dönem ülkemizde idam cezası uygulanıyor olsaydı, idam cezası almış olacak ve devlet eliyle öldürüleceklerdi” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kumpas davalarındaki hukuksuzlukların yankılarının hala sürdüğünü belirten Tanal, muhaliflere, vatansever subaylara karşı cadı avının başlatıldığı dönemlerde infaz edilen idam cezalarının toplumda yaratacağı travmayı tahayyül bile edemediğini kaydetti.

Detaylar, Haber Linki