Güney Avrupa’nın alt kısmında çökmüş halde olan ve Türkiye’nin de bir kısmının üzerinde olduğu kayıp kıta.

Avrupa’nın Altında, Türkiye’nin de Üzerinde Bulunduğu Bir Kıta Bulundu.

31

Avrupa’nın Altında, Türkiye’nin de Üzerinde Bulunduğu Bir Kıta Bulundu.

Araştırmacılar, kayıp bir kıtayı keşfettiler. Güney Avrupa’nın alt kısmında çökmüş halde olan ve Türkiye’nin de bir kısmının üzerinde olduğu kayıp kıtaya Büyük Adria ismi verildi.

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışma ile kayıp olan bir kıtayı keşfettiler. Kuzey Afrika’dan kopan ve 140 milyon yıl önce Güney Avrupa’nın altına gömülen kayıp kıtaya “Büyük Adria” adı verildi.

Yeni bulunan kayıp kıta ile ilgili olarak yayınlanan makalenin yazarı Utrecht Üniversitesi’nde Küresel Tektonik ve Paleocoğrafya profesörü olan Douwe van Hinsbergen, “Farkında olmadan çok sayıda turist, tatillerini her yıl kaybolan kıta Büyük Adria’nın üzerinde yapıyor” dedi.

Kayıp kıta Büyük Adria’nın keşfi ile ilgili makale bu ay Gondwana Research dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, dağlık alanların evriminin kıtaların evrimini göstereceğini söylüyor. Makalenin yazarı Van Hinsbergen, “Araştırdığımız dağ zincirlerinin çoğu, Kuzey Afrika’dan 200 milyon yıldan daha önce ayrılan bir kıtaya dayanıyor. Bu kıtanın kalan tek kısmı, Torino’dan Adriyatik Denizi’ne kadar, İtalya’nın çizme topuğuna kadar uzanan bir şerit.” dedi.

İtalya’da bulunan bu bölgeye jeologlar “Adria” diyor. Bu nedenle yeni keşfedilen kayıp kıtaya da Büyük Adria verildi.

Levha tektoniği, okyanusların ve kıtaların nasıl oluştuğunun arkasındaki teoridir. Bu teori, levhaların büyük fay hatları olan bölgelere yan yana hareket ettiklerinde deforme olmadıklarını gösteriyor.

Ancak Akdeniz bölgesi ve Türkiye için durum bundan tamamen farklı. Jeologlar, Akdeniz bölgesinin diğer bölgelerden farklı bir plaka tektoniğine sahip olduğunu belirtiyor.

Detaylar, Haber Linki