George Flyod’un öldürülmesini protesto etmek için ABD Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması.

15 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da George Floyd protestosuna polis müdahalesi: 15 kişi gözaltına alındı.

George Flyod’un öldürülmesini protesto etmek için ABD Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapmak isteyen Halkevleri üyelerine polis müdahale etti. Müdahale sırasında 15 kişi gözaltına alındı.

Halkevleri üyeleri elçilik önünde “Irkçılık, cinsiyetçilik, virüs, işsizlik, yoksulluk ve kapitalizm. Nefes alamıyoruz” sloganları attı.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Minneapolis kentinde, 25 Mayıs akşamı George Floyd isimli 46 yaşındaki siyah Amerikalı, polis tarafından gözaltına alınırken öldürüldü.

Yoldan geçenlerin çektiği ve sosyal medyada paylaşılan videolara göre, 20 dolar değerinde bir sahtecilik şüphesiyle gözaltına alınmak istenirken Floyd, beyaz polisin dizini ensesine basması sonucu nefesi kesilerek hareketsiz kaldı.
Floyd’un, dakikalarca “Lüften, nefes alamıyorum, lütfen!” şeklinde yalvarmasına, etraftakilerin uyarı ve tepkilerine rağmen polisin acil sağlık ekipleri gelene kadar pozisyonunu değiştirmediği görüldü.

Beyaz polisin yaklaşık 9 dakika boyunca ensesine basarak beklediği Floyd’un ambulansla kaldırıldığı hastanede kısa bir süre sonra hayatını kaybettiği açıklandı.

Detaylar, Haber Linki