Avukat sayısı 5 bini aşan illerde yeni baro kurulabilecek.

Adrese teslim düzenleme.

AKP’nin baro planı üç büyük kent üzerinde yoğunlaştı: Adrese teslim düzenleme.

AKP’nin barolar hakkındaki çalışmasında “çoklu baroyla nispi sistemi içeren karma bir model” öngörülüyor. Avukat sayısı 5 bini aşan illerde yeni baro kurulabilecek. Bu sayıyı aşan üç baro İstanbul, Ankara ve İzmir.

Ankara Barosu ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yaşanan tartışmanın ardından yeniden gündeme gelen Avukatlık Yasası’nda Değişiklik Teklifi’nde sona geliniyor. TBMM gündemine önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen AKP’nin MHP ile baroların yapısında ve seçim yönteminde değişiklik öngören teklifin iskeletinin hazır ama ham olduğu, ekim ayında yapılacak baro seçimlerine yetiştirilmesi için hızla çalışmalara devam edildiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; çoklu baro yapılması yönünde adım atılacak. Avukat sayısı 5 bini aşan illerde yeni baro kurulabilecek. Yeni baro kurmak için 2 bin avukatın bir araya gelmesi şartı koşulacak. Barolar Birliği’nin yüzde 68’ini oluşturan İstanbul, Ankara ve İzmir’de çoklu baro açılabilecek. Barolara üyelik ve baroların başvuruları kabul etme zorunluluğu olacak.

Türkiye’de 2020 itibarıyla en çok üyesi bulunan barolar, 46 bin 52 üyeyle İstanbul, 17 bin 598 üyeyle Ankara, 9 bin 612 üyeyle İzmir, 4 bin 757 üyeyle Antalya, 3 bin 757 üyeyle Bursa ve 3 bin 59 üyeyle Adana.

İstanbul özelinde baro sayısının 5 olabileceği, 8’e kadar çıkabileceği konuşulurken, “2 bin sınırının İzmir için kolay olmayacağı” yönünde değerlendirmelerin olduğu öğrenildi. Nispi temsil sistemi üzerinde tartışmalara devam edildiği ancak “çoklu baroyla nispi sistemi içeren karma bir model”in öngörüldüğü belirtildi.

Detaylar, Haber Linki