Genelkurmay başkanının subay ve astsubay atama yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı’na devredilmesi.

Genelkurmay Başkanı’nın yetkileri daraltıldı, MSB kadroları belirleyecek.

Genelkurmay Başkanı’nın yetkileri daraltıldı, MSB kadroları belirleyecek.

Muhalefet, Genelkurmay başkanının subay ve astsubay atama yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı’na devredilmesine tepki göstererek “TSK, siyasi kuruma dönüştürülüyor” uyarısını yaptı. CHP’li Erkan Aydın, “Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ya da Sağlık Bakanlığı’ndaki gibi, subaylar gidip torpil arayacaklar” dedi.

AKP’nin, “Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması nedeniyle uyum sağlanması” gerekçesiyle getirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edildi. Teklifin kabul edilmesiyle Genelkurmay Başkanı’nın yetkilerinin önemli bir bölümü Milli Savunma Bakanı’na devredildi.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenen tüm kuvvet komutanlıklarındaki subay ve astsubay kadroları artık Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek. Garnizon komutanlığı görevinin hangi kıta komutanı tarafından yapılacağı, orduevleri, özel eğitim merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinin kurulması kararı da Genelkurmay Başkanı’ndan alınarak Milli Savunma Bakanı’na verildi. TSK’nin yabancı ülkelere gönderilmesi, seferberlik ilanı gibi konularda artık Genelkurmay Başkanı’nın değil Milli Savunma Bakanı’nın görüşü alınacak.

Detaylar, HAber Linki