Düşünce yapıları ve davranışlarıyla kendilerine zarar verdikleri kadar diğer insanlara da zarar veriyorlar.

Negatif insanlar.

Çevrenizde mutlaka sürekli şikayet eden ve ortama girdiği zaman herkesin yaşam enerjisini sömüren biri vardır.

Negatif insanlar, düşünce yapıları ve davranışlarıyla kendilerine zarar verdikleri kadar diğer insanlara da zarar veriyorlar. Aslında en uzak durulması gereken kişiler olan negatif insanların belirleyici 5 ortak özelliği var. Bu özellikleri öğrenmek negatif insanlara karşı kendinizi nasıl koruyacağınıza dair size ipuçları verecektir.

1-İmkansızı oldurmaya çalışmak

Negatif insanların en belirleyici özelliklerinden biri imkansızı oldurmaya çalışmaktır. İmkansızı oldurmaya çalışmanın ne kadar yorucu ve boş bir davranış olduğunu anlamak biraz zaman alabilir. “Ya olursa?” düşüncesi ile çıkılan bu yolda hem kendinizden ödün veriyor hem de çevrenizdeki insanları üzüyorsunuz.

Önünüze koyduğunuz imkansız hedefler yalnızca hayal kırıklığı ve hoşnutsuzluk getirir. Bu da negatif duyguları en iyi besleyen şeydir.

2-Hemen pes etmek

Hayalimizi gerçekleştirmeye çalıştığımız zaman önümüze çıkan ilk engelde bu hedeften vazgeçmemiz, elbette negatif olmanın kaynağıdır. Nasıl önümüze imkansız hedefler koymamalıysak, hedeflerimizi gerçekleştirme çabamızdan da vazgeçmemeliyiz. Unutmayın; her başarı çaba gerektirir. Ancak ilk adım olan gerçekçi hedeflerden de şaşmamanız lazım.
Vazgeçmek insanı her zaman mağlup hissettirir, çabalamak ise güçlü.

3-Her şeyi ciddiye almak

Genellikle yeterli öz güveni olmayan insanlar, egosunu sarsıntıya uğratacak durumlarla kolay baş edemez. Oysa ki eleştiriyi kabul etmek gerekiyor. Her şeyi ciddiye almanız, hem kendinize hem de çevrenizdeki insanlara negatif duygu aşılamanıza neden olur. Size yapılan gafları ve şakaları tevazu ile karşılayın. Hata yapmaktan korkmayın.

4-Şikayet etmek

Negatif insanların ortak özelliklerinden biri de şikayet etmeyi bir yaşam biçimi haline getirmektir. Hepimiz bazı şeylerden şikayet edebiliriz ki bu bizim en doğal hakkımız. Ancak şikayet etmenin dozunu kaçırıyorsak ve memnuniyetsizliğimiz her geçen gün artıyorsa, ilerleme kaydetmemiz daha güç bir hal alacaktır. Şikayet etmek kendini geliştirmek ve sorumluluk almaktan kaçmanın bir yolu.

Ayrıca unutmayın; kimse çevresinde sürekli mızmızlanan ve şikayet eden bir insan istemez.

Detaylar, Haber Linki