Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla ilgili Çin’in tüm dünyaya yalan söylediği ortaya çıktı.

Çin koronavirüs konusunda tüm dünyaya yalan söylemiş.

1.122

Çin koronavirüs konusunda tüm dünyaya yalan söylemiş.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla ilgili Çin’in tüm dünyaya yalan söylediği ortaya çıktı. Ocak ayında Dünya Sağlık Örgütü yetkililerini bilgilendiren Çin, virüsün insandan insana bulaşmadığını iddia etmişti.

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Çin’in Vuhan bölgesinde görülen ilk koronavirüs vakalarının üzerinden yaklaşık 3 ay geçerken, salgın dünya geneline yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” (küresel salgın) ilan edilen koronavirüs 220 bini aşkın kişiyi etkilerken, 10 bine yakın insanın ise hayatına mal oldu.

Çin dünyaya yalan söylemiş

Çin’de ortaya çıktığı günlerde nasıl bulaştığı konusu tartışma yaratan koronavirüs konusunda Çinli yetkililerin dünyaya yalan söylediği ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgının ilk günlerinde yapılan araştırmalar sırasında Çinli yetkililer yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının insandan insana bulaştığı yönünde herhangi bir kanıt olmadığını iddia etmiş ve salgının hayvandan insana geçtiğini belirtmişti.

Olayı örtbas etmeye çalıştı

Olayın üzerini kapatmaya çalışan Çin, hastalıkla ilgili açıklama yapan ve insanlara bilgi vermeye çalışan doktorları ve yetkilileri de tutuklamıştı. Bu şekilde salgını örtbas etmeye çalışan Çin, hastalık kontrol edilemez bir hale gelince milyonlarca insanı karantinaya almış ve sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Vaka sayısı 220 bini aştı

Detaylar, Haber Linki