Dünya genelinde 1 milyon 300 binin üzerinde insana koronavirüs tanısı konuldu.

Çin ipleri ele geçirdi!

Ezberler bozuldu… Çin ipleri ele geçirdi!

Dünya genelinde 1 milyon 300 binin üzerinde insana koronavirüs tanısı konuldu, 74 bin civarında kişi hayatını kaybetti. Dört ay içinde dünya ekonomisinde rekor düzeyde düşüş yaşanırken, salgın sonrasında dünyanın nasıl olacağı merak konusu.

Dünyada 4 aydır etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, şimdiden tüm ezberleri bozdu. Salgın nedeniyle sokağa çıkamayan insanların tek beklentisi, salgına bir an önce çare bulunması.

Entelektüel camia ise salgın sonrası dünya düzenine dair fikir yürütmeye başladı. Birçok görüş, Çin’in koronavirüs salgını üzerinden, yeni dünya düzeninde liderliğe oynadığı yönünde.

Çin’deki Sosyal Kredi Sistemi

Şangay Üniversitesi’nde akademisyen olan Nurettin Akçay’ın, Independent Türkçedeki makalesi buna bir örnek. Türk akademisyen, Çin’deki Sosyal Kredi Sistemi ile ilgili bilgi verdi.

Buna göre kişinin harcama alışkanları, sosyal medya kullanımı ve arkadaş çevresi devlet tarafından puanlandırılıyor. Sistem, yapay zeka destekli 200 milyonun üzerinde kamera ile sağlanıyor.

Bu teknoloji ile psikolojik durumlarından ırklarına, kültürlerinden ideolojilerine kadar pek çok veriden hareketle insanların analizi yapılıyor.

Detaylar, Haber Linki