Doğu Akdeniz’de enerji korsanlığına geçit vermiyor.

AB’ye sondaj ayarı! Kıbrıs’ta yetki Türkiye’ye aittir.

24

AB’ye sondaj ayarı! Kıbrıs’ta yetki Türkiye’ye aittir.

Batı’da Fatih, doğuda Yavuz, güneyde Barbaros gemileriyle adanın 3 tarafında petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını sürdüren Türkiye, Doğu Akdeniz’de enerji korsanlığına geçit vermiyor. Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye’nin haklarını korumakta kararlı olan Ankara’nın, tehditlere papuç bırakmayacağına dikkat çeken uzmanlar, “AB’nin yaptırım blöfü boşa çıkacaktır. KKTC’nin hakları Türkiye’ye emanettir” dediler.

Başta AB ülkeleri olmak üzere Batı’dan gelen tehditkar açıklamalara pabuç bırakmayan Türkiye, Fatih’ten sonra ikinci sondaj gemisi Yavuz’u da Doğu Akdeniz’e göndererek, kararlı duruşunu sürdürdü. Yavuz’un, sondajın yapılacağı Karpaz açıklarına ulaşmasının ardından paniğe kapılan emperyalist ülkeler ise birbiri ardına küstah açıklamalar yapıyor.

Avrupa’nın 50 yıllık gazı

Doğu Akdeniz çanağında bulunan doğal gaz miktarının Avrupa’nın ihtiyaçlarını 50 yıl süreyle karşılayabileceği, bölgedeki petrol rezervinin ise, bunun yarısı kadar olduğu tahmin ediliyor. Enerji devlerinin odaklandığı Kıbrıs Adası, Lübnan, Suriye ve İsrail arasında kalan Levant Havzası adı verilen bölgede 1.7 milyar varillik petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bölgedeki toplam doğalgaz rezervinin ise, 3.45 trilyon metreküp olduğu tahminleri yapılıyor.

Detaylar, Haber Linki