Doğada mavi meyve görmek epey zor. Görenleri hayrete düşüren bu mavi metalik meyve.

İşte metalik mavi meyvenin sırrı!

Araştırmalar gizemli meyveyi çözdü! İşte metalik mavi meyvenin sırrı!

Doğada mavi meyve görmek epey zor. Görenleri hayrete düşüren bu mavi metalik meyve, bilim insanlarını da meraklandırıyordu. “Blue Tinus Viburnum” adı verilen ışıltılı mavi meyveyi araştırdılar ve ortaya ilginç bir sonuç çıktı…

Doğa, insanları her zaman şaşırtmaya devam ediyor. Mavi meyveler doğada oldukça nadirdir ,Viburnum tinus adı verilen metalik mavi meyve de görenleri oldukça şaşırtıyor. Bu meyveli bitki, bilim insanlarının da dikkatini çekti ve araştırmaya başladılar. Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı da böylelikle çözülmüş oldu.

GİZEMLİ METALİK MAVİ MEYVENİN SIRRI NEYDİ?

Araştırmacıların sonuçlarına göre, döngü içinde konumlandırılan viburnum tinus meyvesi, bu metalik mavi rengini üretmek için hayvanlarda daha yaygın olan yağ yapısını kullanıyor. Bu sayede ise meyve yiyerek beslenen kuşların ilgisini çekebiliyor.

İngiltere, Cambridge Üniversitesi’nde kimyager Silvia Vignolini, 10 yıl önce bir İtalyan bahçesindeki bitkileri ilk gördüğünde bir şeylerin farklı olduğunu düşündü, ancak ilk analiz kayda değer bir şey ortaya koymadı.

Detaylar, Haber Linki