Bir molekülün atomlarının nasıl hareket ettiği…

Ağır Çekim Tekniği Kullanılarak Atomların Hareketi Yakalandı

Ağır Çekim Tekniği Kullanılarak Atomların Hareketi Yakalandı.

Bir atomun nasıl hareket ettiğini merak ediyor musunuz? Tokyo Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, bir molekülün atomlarının nasıl hareket ettiğini 1600 fps ağır çekim videoyla yakalamayı başardı.

Atomların ve moleküllerin dünyası, bir insan gözünün görebileceğinin çok ötesinde küçüklüğe sahiptir. Bizler de bu dünyayı gözlemleyebilmek adına son derece yüksek çözünürlükte gözlemler yapmaya izin veren mikroskoplar geliştiriyoruz. Bu mikroskoplarla gözlem yapmak çok daha kolay olsa da burada da karşımıza hız sorunu çıkıyor. Moleküllerin dünyasında her şey çok hızlı, bu da gözlem yaparken büyük sorun çıkarıyor. Tokyo Üniversitesi’ndeki görevli araştırmacılar ise buna bir çözüm bulmuş görünüyor.

Yüksek hızlarda molekül yakalama

Japonya’da gerçekleştirilen bir araştırmada, moleküllerin hareketi 1600 fps hızında çekim yapabilen özel ağır çekim kamerasıyla kaydedilmiş. Normalde küçük nesneleri gözlemlerken kameranın çözünürlüğü olan “uzamsal çözünürlük” önemli bir yere sahiptir. Bu çözünürlük tipi, cihazın bir görseli kaç piksel yakalayabileceğini gösterir. Düz mantıkta daha fazla piksel, görüntünün de daha net olmasını sağlar. Bu taktik, duran bir nesne için geçerli olsa da hareketli nesnelerde yeni bir çözünürlük aralığı girer. “Zamansal çözünürlük” diyebileceğimiz bu tür de en az diğeri kadar önemlidir. Hızlı bir atomu çektiğiniz videoyu kaydederken, bir saniyede arka arkaya ne kadar çok fotoğraf yakalayabilirseniz video o kadar net olacaktır.

Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM), gözlemciler için mükemmel derecede uzamsal çözünürlük sağlar, ancak atom parçacıkları saniyede yalnızca 16 kez yakalayabilir. Bu kadar az çekim yapmak, çok hızlı hareket eden molekülleri gözlemlememizin önüne geçer. Moleküllerin, saniyenin yüzde biri veya binde biri hızla hareket ettiği düşünülürse mikroskobun ne kadar yavaş kaldığını tahmin edebilirsiniz.

Detaylar, HAber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More