Avrupa ülkelerinde fuhuşa harcanan para miktarı ciddi boyutlara ulaştı.

Avrupa'da fuhuşa harcanan para.

Avrupa’da fuhuşa harcanan para: İngiltere 6,5 milyar euro ile zirvede; diğer ülkelerde durum ne?

Avrupa ülkelerinde fuhuşa harcanan para miktarı ciddi boyutlara ulaştı. İngiltere 2018 yılında fuhuşa 6,5 milyar Euro’dan fazla harcadı. Belçika’da ise fuhuşa harcanan miktar 1 milyar Euro’dan fazla. Bu veriler Avrupa İstatistik Ofisi’ne (Eurostat) ait.

Eurostat’ın her sene açıkladığı hanehalkı nihai tüketim harcamaları farklı ülkelerdeki halkların paralarını nereye harcadığını gösteriyor. Eurostat verileri; hanehalklarının gıdadan eğitime sağlıktan ulaşıma içkiden kültüre kadar bir çok alanda harcamalarını gösteriyor. Bunlardan birisi de fuhuş. Eurostat hangi ülke vatandaşlarının fuhuşa ne kadar harcama yaptığını gösteriyor.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından fuhuş, karşılıklı rıza ile bir ödeme karşılığında cinsel ilişkiye girmek olarak tanımlanıyor.

Listenin başında açık ara İngiltere yer alıyor. Buna göre İngilizler 2018 yılında fuhuşa 6 milyar 559 milyon Euro harcadı. Bu hanehalklarının toplam harcamasının yüzde 0,4’üne eşit. Yani hanehalkları harcadıkları bin Euro’dan 4’ünü fuhuşa ayırdı. Harcanan para Gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) ise yüzde 0,3’üne karşılık geliyor.

Detaylar, HAber Linki