Apple’ın güncellemeler ile eski modelleri yavaşlattığı ve insanları yeni iPhone modellerine geçmeye zorluyor.

iPhone’lar eskidikçe yavaşlıyor mu?.

Apple’ın güncellemeler ile eski modelleri yavaşlattığı ve insanları yeni iPhone modellerine geçmeye zorladığı yönünde oldukça yaygın bir şehir efsanesi bulunuyor. Futuremark tarafından yapılan bir araştırma bu efsanenin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Apple’ın güncellemeler ile eski modelleri yavaşlattığı ve insanları yeni iPhone modellerine geçmeye zorluyor.

Tombik

iPhone kullanıcılarının bir çoğu yeni iOS güncellemeleri geldikçe ve yeni modeller piyasaya çıktıkça eski modellerin yavaşladığını düşünüyor. Futuremark isimli araştırma şirketi bu konu hakkında 18 ay süren bir araştırma yaptı ve sonuçlar çok ilginç çıkmış.

Araştırmada farklı iPhone modelleri 18 ay boyunca 3DMark isimli benchmark uygulaması ile takip edildi. Sonuçlara bakıldığı zaman iPhone 5s modelinin GPU veya CPU performansının bu süre zarfında hiç düşmediği gözlemlenmiş. Diğer modellerde de benzer sonuçlar elde edilmiş.

iPhone 5S’in benchmark test sonuçları

Futuremark, Harvard tarafından ortaya atılan Apple’ın yeni modelleri ortaya çıkarmadan önce kasıtlı olarak eski modelleri yavaşlattığı iddiasına yanıt olarak bu araştırmayı gerçekleştirmiş. İddianın aslı iPhone Model Gen 2 tanıtılmadan önce iPhone modeli Gen 1 yavaş aramalarının artacak olmasıymış. Harvardlı bir öğrencinin Google Trendler üzerinden yaptığı bulgular üzerine böyle bir iddia ortaya atılmış ve zamanla internet kullanıcıları tarafından abartılmış olduğu düşünülüyor.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks