Apple, 13 yıl sonra ilk kez Samsung’dan daha fazla telefon satışı gerçekleştirdi.

Apple, 13 yıl sonra Samsung’u tahtından etti.

IDC, 2023 yılında küresel akıllı telefon satışlarını gösteren tabloyu paylaştı. Apple, 13 yıl sonra ilk kez Samsung’dan daha fazla telefon satışı gerçekleştirdi.

Pazar araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre, Apple, 2023 yılında dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’u geride bıraktı. Apple, 2010’dan bu yana ilk kez akıllı telefon satışlarında Samsung’u geçti.

Samsung, uygun fiyatlı-bütçe modellerden pahalı premium katlanabilir modellere kadar düzinelerce akıllı telefon satıyor. Bu çeşitlilik ve fiyat aralığı sayesinde Samsung, 2010’dan bu yana her yıl en yüksek pazar payına sahip üretici oldu. Ancak, 2023 yılında durum değişti; Apple, geçtiğimiz yılı küresel akıllı telefon satışlarında pazar payı olarak önde kapattı. Apple, %20.1 pazar payı elde ederken, Samsung, %19.4 pazar payı elde etti.

  • Küresel akıllı telefon satışları tablosuna baktığımızda ilk üçte Apple, Samsung ve Xiaomi’yi görüyoruz. Ancak, yalnızca Apple, yıldan yıla satışlarını artırmayı başardı. Şirket, sevkiyatları 226.3 milyon adetten 234.6 milyon adede çıkardı. Huawei, Honor, OnePlus gibi daha düşük fiyat aralıklarında rekabetçi cihaz çıkaran üreticiler de kendilerine yer edinmeye başladı.

Detaylar, Haber Linki

telefonsatisgrafik

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks