Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 testi yaptıran bir kadının burnundan beyin omurilik sıvısı geldi.

Testi yaptıran 40 yaşındaki bir kadın.

Covid-19 testi yaptıran 40 yaşındaki bir kadının beyin sıvısı aktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 testi yaptıran bir kadının burnundan beyin omurilik sıvısı geldi.

Geçen perşembe Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayımlanan makaleye göre, test sonrasında hastaneden dönen bir kadın baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet hissetmeye ve ağzında demir tadı almaya başladı.

Bu şikayetlerle hastanenin yolunu tekrar tutan 40 yaşındaki kadının beyin omurilik sıvısının aktığı fark edildi. Tedavi altına alınan ve bir de cerrahi operasyon geçiren kadının daha önceden geçirdiği hastalık ve ameliyatların bu durumda rol oynadığı ve Covid-19 testlerinin bu tür sorunlara neden olmadığı belirtildi.

Iowa Üniversitesi Hastanesi’nden dergideki makalenin yazarı Jarret Walsh, 40 yaşındaki kadının ilk defa Covid-19 testi yaptırmadığını fakat bu tür yan etkilerle ilk defa karşılaştığının altını çiziyor.

Her ne kadar burundan yapılan testlerin tahrişe yol açabileceği ve rahatsızlık yaratabileceği bilinse de beyin sıvısının akmasına ilk defa rastlanıyor.

“Neden hastanın tıbbi geçmişi”

Covid-19 testi sırasında bu tür bir olay yaşanmasının nedeni olarak kadının daha önceden ensefalosel adındaki bir hastalığa yakalanması olarak gösteriliyor.

Kafatasındaki bir açıklıktan dolayı beyin dokusunun sızarak kese şeklinde fıtıklaşması olarak açıklanabilecek hastalık nedeniyle invazif Covid-19 testinin bu korunmasız keseye ulaşması nedeniyle akıntının olduğu saptanmış durumda.

Detaylar, Haber Linki