Almanya’da yaşayan insanların banka bağlantıları üzerinden mali dökümleri.

Almanya’da Türkler tedirgin!

Almanya’da Türkler tedirgin!

Alman vergi dairelerine 30 Eylül’den itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 110 ülkeden Almanya’da yaşayan insanların banka bağlantıları üzerinden mali dökümleri bildirilecek. Özellikle Türkiye kökenli toplum çok tedirgin.

Ankara-Berlin mali ilişkilerinde bugüne kadar bekletilmiş bir mayının önümüzdeki ay patlayacağı ve iki ülke ilişkilerinde yeni ve çok gergin bir dönemin başlayabileceği ortaya çıktı. Dünyanın 110 ülkesindeki vergi daireleri, Almanya’da yaşayan veya Alman vatandaşlığını almış eski uyruklarının banka hesapları ve depolarıyla ilgili bütün bilgileri 30 Eylül’de Alman maliyesine bildirecek.

‘Artı49’un haberine göre; bu otomatik ve karşılıklı bilgi alışverişi (Automatischer Informationsaustausch-AIA) bünyesinde Türkiye ilk kez yer alacak. Dolayısıyla Alman maliyesine Türkiye’den büyük bir bilgi aktarımı gerçekleşecek. Uzmanlara göre, özellikle eski Türk yeni Alman vatandaşlarını bu alanda “büyük sürprizler” bekliyor. Ankara’nın Almanya’da yaşayan “milyonlarca yurttaş ve soydaşını” ilgilendiren bir konudaki sessizliği ise dikkat çekiyor.

TÜRKİYE KÖKENLİ TOPLUM ŞAŞKIN

Federal Almanya’nın hafta sonunda yayımlanan haftalık finans dergilerinden “Euro am Sonntag”ın yeni sayısında yarım sütunluk bir haberde Almanya’daki Türkiye kökenli topluluğun büyük bir hareketlenme yaşayabileceğine işaret edildi. Elektronik yolla aktarılacak bu bilgilerin çok kapsamlı olacağı belirtildi.

Detaylar, Haber Linki