29 Nisan’da dünyaya çarpacağı öne sürülen dev asteroid.

Mısır'daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı.

1.110

Dünyaya hızla yaklaşan ve çarpacağı açıklanan dev asteroidle ilgili önemli açıklama.

Mısır’daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Jad El-Kady, 29 Nisan’da dünyaya çarpacağı öne sürülen dev asteroid hakkında açıklamada bulundu. Öte yandan NASA, yarın başka bir asteroidin dünyaya yaklaşacağını ve ‘hava patlaması’na yol açabileceğini öne sürdü.

Mısır’daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Jad El-Kady, 29 Nisan’da dünyaya çarpacağı öne sürülen dev asteroid hakkında açıklamada bulundu.

Jad El-Kady, önümüzdeki günlerde Dünya’yı vurması beklenen dev asteroid hakkında sosyal medyadaki yayınları yalanladı.

Mısır’daki Ulusal Astronomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Jad El-Kady, gözlemlere ve küresel astronomik hesaplamalara göre, Everest Dağı’nın büyüklüğünde 52768 (1998 OR2) adı verilen bir asteroidin 29 Nisan’da gezegenimizden 3,9 milyon mil mesafeden geçeceğini söyledi.

Asteroidin dünya ve ay arasında – saniyede yaklaşık 8,7 kilometre veya saatte 19461 mil (saatte 31320 kilometre) hızla hareket ettiğini belirten Mısırlı astronomi uzmanı Jad El-Kady, bu asteroidin ilk olarak 22 yıl içinde görüldüğünü ve yörüngesinin iyi bilindiğini söyledi.

Kady, NASA dahil küresel uzay ajanslarının öngördüğü gibi asteroidin, uzayda dönme yolunun tahminlerine göre en azından önümüzdeki iki yüzyıl boyunca bir çarpışma şansı olmadığını da ekledi.

Detaylar, Haber Linki