23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan kutlamalarında Türkiye'ye yakışmayan görüntüler

23 Nisan kutlamalarında Türkiye’ye yakışmayan görüntüler.

Anıtkabir’de devlet erkânı ve muhalefet partilerinin katılımıyla düzenlenen etkinliklerde sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı.

Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100’üncü yılına denk gelmesi sebebiyle özel önem atfedilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl yeni tür Koronavirüs salgını sebebiyle halka açık etkinliklerle kutlanmadı. Ancak Anıtkabir’de devlet erkânı ve muhalefet partilerinin katılımıyla düzenlenen etkinliklerde fiziksel (sosyal) mesafe kuralı hiçe sayıldı.

Muhalefet tam kadro katıldı

Anıtkabir’de TBMM Başkanı Mustafa Şentop öncülüğündeki programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bazı bakanlar ile çok sayıda milletvekili de katıldı. Programa yoğun katılım olması sebebiyle fiziksel mesafe kuralı hiçe sayılırken, özellikle vekillerin aralarında ancak santimetrik mesafe bıraktıkları gözlendi. Devlet erkanı, Anıtkabir’in ardından birinci Meclis’e giderken, burada da bakanlar ve vekillerin yan yana oturdukları gözlendi. Burada TBMM Başkanı Mustafa Şentop kısa bir konuşma yaptıktan sonra, törenin ardından 1. Meclis’teki özel anı defterini imzaladı.

Türkiye’ye yakışmadı

Camilerin, okulların hatta neredeyse TBMM’nin bir ayı aşkın zamandır kapalı durduğu Türkiye’de bugün Ankara’da verilen fotoğraflar tartışma konusu oldu. Yeni tür koronavirüs vakalarının ilk kez saptandığı 10 Mart tarihinden itibaren hızlıca hayata geçirilen kararlarla çok kısa sürede okullar ve üniversiteler tatil edilmiş, camilerde toplu ibadete ara verilmişti. Buna paralel olarak devlet ve belediyeler eliyle vatandaşa verilen toplu hizmetler de iptal edilmişti.

Detaylar, Haber linki