2020’nin yılbaşında vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.5 zamlanacak

Türkiye 2020’ye büyük bir zam dalgasıyla girecek!

Türkiye 2020’ye büyük bir zam dalgasıyla girecek!

Yurttaşların her gün yeni bir zam haberiyle uyandığı Türkiye’de; 2020’nin yılbaşında vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.5 zamlanacak.

Ekonomik kriz içerisindeki Türkiye’de yurttaşların geçim sıkıntısı zamlar nedeniyle derinleşirken, 2020’den itibaren yeni bir zam dalgasının da geleceği ortaya çıktı. 1 Ocak 2020’den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacak. Yıl başında memur maaşlarına sadece yüzde 4, emekli aylıklarına ise sadece yüzde 6.6 zam yapılacak.

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her yıl Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO, 4 Kasım 2019 günü açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak. Ekimde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak olan kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı. Sözcü’nün Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More