2018’de askeri bütçesini 45 milyar dolar olarak bildiren Hindistan.

Savaş çıkarsa 10 günlük cephanemiz var.

Uçak krizi sonrası Hindistan’dan çarpıcı itiraf: Savaş çıkarsa 10 günlük cephanemiz var.

2018’de askeri bütçesini 45 milyar dolar olarak bildiren Hindistan, yarın bir savaş çıksa sadece 10 gün yetecek kadar cephanesi olduğunu açıkladı. Hindistan Meclisi Daimi Savunma Komitesi üyesi Gaurav Gogoi, ise teçhizatın yüzde 68’inin eski olduğunu söyledi.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, Hindistan Meclisi Daimi Savunma Komitesi üyesi Gaurav Gogoi, askeri teçhizatlarının yüzde 68’inin eski olduğunu söyledi. Gogoi, “Ordumuz modern cephaneden yoksun ama 21. Yüzyıl düzeyinde askeri operasyonlar düzenlemek zorunda kalıyor” dedi. Hindistan ile Pakistan arasında tırmanan Keşmir gerilimi sonrası, iki nükleer gücün askeri kapasiteleri gündeme gelmişti. “Hint pilot, tek parça geri döndü ancak Sovyet döneminden kalma ihtiyar uçağı onun kadar şanslı değildi” yorumları yapıldı.

PAKİSTAN’IN GÜCÜ HİNDİSTAN’IN İKİ KATI

BBC’nin, New York Times’a dayandırdığı habere göre, Pakistan’ın askeri gücü Hindistan’ın iki katı. Hindistan’da bütçe yönetiminin yetersizliği ve silah alımı gibi konuların bürokrasiye takılması da orduyu zayıflatan başlıca sorunlar. Öte yandan deniz, kara ve hava güçleri de bir ortaklık değil rekabet içinde.

Detaylar, HAber Linki