10 Kasım 1938de saat 9u 5 geçe Türkiyenin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk.

10 Kasımda dünya manşetlerinde Atatürk

10 Kasımda dünya manşetlerinde Atatürk.

10 Kasım 1938de saat 9u 5 geçe Türkiyenin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürkün aramızdan ayrılışı, sadece Türkiye değil dünya genelinde derin bir hüzün yaratmıştı.

  • Dünya basını, Mustafa Kemal Atatürkün vefatını manşetlere taşıyarak, onun hikayesine ve kısa ömrüne sığdırdığı başarılarına yer verdi. İşte Atatürkün vefatının ardından dünya basınındaki manşetler…

ABD – NEW YORK TIMES

ABDli New York Times, Atatürkün ölümünü “Atatürk 58 yaşında hayatını kaybetti” başlığı ile verdi.

  • Haberde “Modern Türkiyenin yaratıcısı ve Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk, bugün 58 yaşında Dolmabahçe Sarayında hayatını kaybetti. Savaşta aldığı onlarca yaradan ve bir dizi suikast girişiminden sağ kurtulan Mustafa Kemal Atatürk karaciğer sirozuna yenik düştü” denildi.

Haberde ayrıca “Türk halkı yas tutuyor. Askeri kahraman Atatürk devasa bir cumhuriyet yarattı” denildi.

İNGİLTERE – BRITISH PATHE

  • Birleşik Krallıkta haber filmleri ve belgeseller üreten British Pathe Atatürkün ölümünü “Ülkesine bağımsızlığını kazandıran, modern Türkiyeyi kurup yöneten askeri lider Mustafa Kemal Atatürk hayatını kaybetti” diyerek duyurdu.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks