Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesi.

Erdoğan’ı iptal noktasına taşıyan, İstanbul’un rantını yiyen yakın çevresi.

89

Son dakika! Kılıçdaroglu: Erdoğan’ı iptal noktasına taşıyan, İstanbul’un rantını yiyen yakın çevresi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından partisinin yetkili kurullarıyla arka arkaya olağanüstü toplantılar düzenleyerek, izlenecek yol haritası konusunda görüşleri aldı.

CHP MYK, Parti Meclisi ve Meclis grubunda, İstanbul seçimini boykot kararını gündeme getirenler olsa da, oybirliğine yakın bir oyla 23 Haziran’da yenilenecek seçimlere katılım kararı alındı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Meclis’teki makamında, BBC Türkçe’nin de aralarında bulunduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı, yenilenecek İstanbul seçimlerine ilişkin izleyecekleri yol haritasının ipuçlarını verdi.
Kılıçdaroğlu’na göre seçim gecesi yaptığı balkon konuşmasında İstanbul’da seçim sonuçlarını kabul etmiş görünen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “seçimin iptali” için ısrar noktasına taşıyanlar, “İstanbul’un rantını yiyen yakın çevresi.”:

“İstanbul rantını, İstanbullu’ya vermek istemiyorlar. Bir avuç kişiye, bir avuç AK Partili’ye vermek istiyorlar. İstanbul’un rantı o kadar değerli ki, burada milyon dolarlar var. Halkın, milyonlarca kişinin sefaletinin önlenmesini istemiyorlar. Kendilerine muhtaç, bir dilim ekmeğe muhtaç olsun ki ‘ben ona ekmek verdiğim zaman bana oy versin.’ Bu anlayışı yerleştirmek istiyorlar, geniş kitlelere.”

Detaylar, HAber Linki