Yıllık TÜFE’nin ekimde 9 yılın zirvesine çıkmasıyla yıl sonu için ‘tek haneli enflasyon’ beklentisi zora girdi.

Artık daha yoksuluz.

Yıllık TÜFE’nin ekimde 9 yılın zirvesine çıkmasıyla yıl sonu için ‘tek haneli enflasyon’ beklentisi zora girdi.

Emekçi yoksullaştı. Enflasyondaki olağanüstü yükseliş vatandaşın cebindeki parayı erittiği gibi vergi, harç ve cezaları yüzde 14.5 zamlanacak.

Tombik

Tüketici fiyatları enflasyonu (TÜ- FE) ekimde tüm harcama grupları genelinde gözlenen artışla yıllık bazda Ekim 2008’den beri en yüksek olan 11.90 seviyesine gelirken, çekirdek enflasyon da yüzde 11.82 ile Ocak 2004’ten beri en yüksek seviyeye ulaştı. Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de ekim ayında 12 aylık ortalamada yüzde 14.47 oldu. Birçok harç ve ceza buna göre artacak. Hükümet kanunun verdiği yüzde 50 artış yetkisini kullanırsa, zam oranı yüzde 14.47 değil yüzde 21.7’ye çıkacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE ekimde giyim grubu enflasyonunun hesaplamasında yapılan değişiklik, beyaz eşyada vergi indirimlerinin kalkması ve kur geçişkenliğinin etkisiyle aylık bazda yüzde 2.08 ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken; yıllık TÜFE de eylüldeki yüzde 11.20’den yükselişini sürdürdü.

TÜFE’de 2017 Ekim’de, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9.52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10.37 artış gerçekleşti. Bazı ekonomistler yıl sonu enflasyon beklentilerini yukarı revize ederek çift haneye çekiyor. Ancak, Merkez Bankası (TCMB) aralıktan itibaren baz etkisiyle enflasyonda düşüşün başlayacağını ve mevcut politika duruşunun yeterli olduğunu açıklamasının ardından ‘bekle-gör’ politikasında bir değişiklik öngörmüyor.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks