Ülkeye ithal giren bazı ütülerin içinde ‘dinleme cihazı’ tespit ettikleri…

Rusya'da bazı ithal ütülerde dinleme cihazı bulundu!

Rusya’da bazı ithal ütülerde dinleme cihazı bulundu!

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Radyoelektronik Departmanı Başkanı Vasiliy Şpak, ülkeye ithal giren bazı ütülerin içinde ‘dinleme cihazı’ tespit ettiklerini açıkladı. Ütülerin içinde mikrofon bulduklarını söyleyen Şpak iPhone telefonlara karşı da uyarıda bulundu.

Rusya’da üst düzey bir bürokratın yaptığı açıklama, sosyal medyada büyük yankı oluşturdu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Radyoelektronik Departmanı Başkanı Vasiliy Şpak, ülkeye ithal giren bazı ütülerin içinde “dinleme cihazı” tespit ettiklerini açıkladı. Ütülerin içinde mikrofon bulduklarını söyleyen Şpak iPhone telefonlara karşı da uyarıda bulundu.

Telefonlarla ilgili üstü kapalı yorumlarda bulunan bakanlık yetkilisi, bu cihazların da dinleme amacıyla kullanıldığını ima etti.

Şpak, dinleme cihazlarının hangi marka ütülerde bulunduğunu, nasıl çalıştığını, kimler tarafından hazırlandığını açıklamadı.

Rus yetkilinin açıklaması sosyal medyada ve iş çevrelerinde yankı yarattı, espri konusu oldu. Novoya İzvestiya gazetesi haberi, “Bu bir şaka değil” uyarısı ile verdi.

Bir teknoloji uzmanı, “Sesli komutla çalışan wi-fi ütülerden bahsediliyor olabilir, ama bu artık çok yaygın bir model” dedi.

Detaylar, Haber Linki