Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biri olan Irak.

5 Ağustos'tan itibaren tavuk ürünleri, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlar.

101

Irak, Türkiye’den Alınan Tavuk Ürünlerine Ek Vergi Getirdi.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biri olan Irak, 5 Ağustos’tan itibaren tavuk ürünleri, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlarından alınan yüzde 10’luk vergiyi yüzde 50’ye yükseltti.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biri olan Irak, Türkiye Tavukçuluk sektörünü olumsuz etkileyecek bir adım attı. Irak hükumeti 5 Ağustos’tan itibaren tavuk ürünleri, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlarından alınan yüzde 10’luk verginin yüzde 50’ye yükseltileceğini açıkladı. Hayvani ürün ihracatının ek vergiden olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

VERGİYİ YÜZDE 50’YE ÇIKARDI

Irak hükümetinden yapılan son bilgilendirmede ile 5 Ağustos’tan itibaren tavuk ürünleri, donmuş kanatlı hayvan etleri ve sakatatlarından alınan yüzde 10’luk verginin yüzde 50’ye yükseltileceği bildirildi.

Irak, yerel ürünler ile üretim yapan sanayiyi koruma, destekleme ve geliştirme amaçlı olarak ithalat ürünlerine ek vergi getirdi. Vergi uygulamasının kısa süreli olmadığı, en az 4 yıl süreceği ve bu konuda indirime gidilmeyeceği belirtildi.

6 MİLYAR DOLARIN YARISI IRAK’TAN

Irak hükümetinin aldığı bu kararın sektörü olumsuz etkileyeceğini belirten HasTavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, “Tavuk eti ihracatında Türkiye’nin en büyük ve önemli pazarlarının başında Irak geliyor. Yıllık 6 milyar doların üzerinde bir ciroya sahip olan Türk kanatlı sektörünün en büyük tedarikçisi olan Irak’tan, bu cironun yarısından fazlası gerçekleştiriliyor” dedi.

Detaylar, Haber Linki