Sayıştay’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporundan skandal çıktı.

AKP bu yöntemi seviyor… Gaziantep’te 6.5 milyon TL’lik vurgun.

Sayıştay’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporundan skandal çıktı. 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildi.

Sayıştay’ın AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporundan “Akbil” skandalı çıktı. Gaziantep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart”la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6.5 milyon TL’lik açık tespit edildi. Bu açık Sayıştay’ın raporuna, “Akıllı kart sistemini işleten firma sözleşmeye aykırı olarak ya ortak hesaptan başka bir hesaba para aktarmaktadır ya da bu hesap dışında başka bir hesap kullanmaktadır” tespitiyle girdi. AKP’li belediye, Sayıştay’a verdiği yanıtta, “şirketin 6 milyonluk açığı 2017 yılında hesaba yatırdığını” bildirdi. Bu yanıt Sayıştay’ı tatmin etmedi. Belediyeye sert eleştiriler yönelten Sayıştay, denetim dışı bırakılan 2006-2014 yılları arasındaki 8 yılın incelenmesini talep etti. Bu talep rapora, “Denetim firması yalnızca 2014-2016 yılını incelemiştir. Halbuki akıllı kart sistemi 2006 tarihinde başlamıştır. Dolayısıyla 2006- 2014 tarihleri arası denetim dışı bırakılmıştır. Akıllı kart sisteminin ihale süresi olan 2006- 2016 tarihleri arasında tüm yönleri ile detaylı olarak incelenmesi gerektiği düşünülmektedir” notuyla geçti.

Tombik

Milyonluk unutkanlık!

Sayıştay’ın raporunda, “Toplu Taşıma İçin Kullanılan Akıllı Kart Sisteminden Elde Edilen Gelirler Hesabının Gerçeği Yansıtmaması” başlığı altında yayımlanan bölüm özetle şöyle yer aldı:

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks