Salgın sonrası dönemde şehirlerde ‘bisiklet devrimi’ çağrısı

Avrupa'da koronavirüs salgını

Koronavirüs: Salgın sonrası dönemde şehirlerde ‘bisiklet devrimi’ çağrısı

Avrupa’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin hafifletilmesi planları, şehirlerde gündelik hayatın önemli parçalarından olan ulaşım unsurunun da yeniden düzenlenmesini beraberinde getiriyor.

Avrupa’da koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin hafifletilmesi planları, şehirlerde gündelik hayatın önemli parçalarından olan ulaşım unsurunun da yeniden düzenlenmesini beraberinde getiriyor.4 Mayıs’tan itibaren tedbirleri kademeli olarak hafifletmeyi planlayan İtalya’da özellikle büyük şehirlerde bir “bisiklet devriminden” söz edilmeye başladı.

İtalya’da 10 Mart’tan beri ülke çapında temel ihtiyaç hizmeti verenler dışındaki işletmelerin kapatılması ve seyahat kısıtlamaları gibi tedbirler uygulanıyor. 4 Mayıs’tan itibarense “ikinci aşamaya” geçilmesi ve bazı işletmelerin yeniden açılması, hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların kısmen hafifletilmesi bekleniyor.Ancak hareketliliğin artmasıyla toplu taşıma araçları ve yollarda kalabalıkların oluşmasından, sosyal mesafe ilkesinin uygulanamaması halinde salgının boyutlarının yeniden büyümesinden endişe ediliyor. İnsanların toplu taşıma yerine özel otomobil kullanmayı tercih etmesi halinde de hem trafik sıkışıklığı hem de çevre kirliliği sorunlarının artmasından korkuluyor.

Detaylar, Haber Linki